Mäng nr 6 Lihula Gümnaasium

1. novembril olid Euroopa Parlamendi simulatsioonimängu mängimas Lihula Gümnaasiumi 18 noort ning esimese õpetajana hooajal ka Heli Raavel, kes asus mängu Tööhõive ja sotsiaalvaldkonna ehk EMPL komisjoni raportöörina.

Nii nagu alati, asusime kõigepealt viktoriini kallale. Kuna noored olid viimati õppetöös kokku puutunud Euroopa Liidu teemaga alles 8. klassis, oli kahoot.it keskkonnas läbiviidud viktoriin kenaks sissejuhatuseks Euroopa Liidu ning Euroopa Parlamendi teemasse.

Viktoriini võitjaks osutus 7376 punktiga Renet Merisalu. img_7478  Lahkesti võttis ta enda kanda ka parlamendi presidendi Martin Schulzi rolli.

Ajakirjanikuna asus ametisse Iris Kivisäkimg_7477

ning komisjonide esimeesteks kehastusid Anna Luuk, Marian-Merit Ring ning Svea Stahlman. Fraktsioonilise kuuluvuseta parlamendisaadikuks Jean Marie Le Pen’iks, keda reaalses elus ähvardab hetkel saadikupuutumatuse ära võtmine, osutus Martin Kööp.img_7472

Kuigi fraktsiooni ning komisjoniistungid väga valjuhäälseid vaidlusi esile ei kutsunud, läksid muutmisele  kõik eelnõud.

Kui esimesel täiskogu istungil kõlanud eelnõu järgi tuleks pagulased paigutada erinevatesse kohtadesse eesmärgiga harjutada neid enam Eesti kommetega ning kehtestada neile 1,5-aastane katseaeg, mil nad saavad end tõestada, siis teisel täiskogu istungil täiendati senist eelnõud klausliga, et pagulastele tuleb läheneda individuaalselt ja neid meie kultuuri ja kommetega kooskõlla viia.

Noorte tööhõive suurendamiseks otsustati kohustada ELi liikmesriikide asutusi minimaalselt 30 % ulatuses tööle võtma noori vanuses 21 – 26 eluaastat. Motiveeriva meetmena planeeritakse vabastada nii riiklikud asutused kui ettevõtted noorte värbamisel 25 % ulatuses tööjõumaksudest kolme aasta vältel.

Digitaalse ühisturu eelnõu põhiosa jäeti seda avalikult esimesel täiskogu istungil põhjendades samaks. Teisel täiskogu istungil lisati küll üks täpsustus. Lõplik eelnõu kõlas nii: „E-kaubanduse elavdamiseks ja lihtsustamiseks kaotada geoblokeering ning kehtestada Euroopa Liidu ülene ühtne postipaki hind sõltumata vahemaast 5 eurot/kg. Paki eest vastutab postifirma, tarbijakaitseseadus tehakse kõikides riikides ühesugune.“

img_7469img_7467

img_7466img_7465

img_7474img_7471

img_7473img_7475

Tundub, et eelnõud said meelepärased kõigile Euroopa Parlamendi fraktsioonidele ning kõik kolm võeti pea ühel häälel vastu.

haaletustulemused_6

Noored iseloomustasid mängu kui arendavat ja huvitavat ning kõlas ka väljend „eks ikka päris norm“.

img_0007

img_0009Tänud Lihula Gümnaasiumile küllakutse ning toreda mängu eest!

Kokkuvõte: Marge Laansoo

Rubriigid: Uudised. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.