Mäng nr 2 Valga Gümnaasium

13. oktoobril osalesid Euroopa Parlamendi simulatsioonimängul 33 Valga Gümnaasiumi abiturienti. Mängu juhatas sujuvalt sisse Eesti Väitlusseltsi debatt Euroopa Parlamendi poolt välja antava Andrei Sahharovi nimelise mõttevabaduse auhinna üle. Valga gümnasistide enamus arvas, et auhinna peaks saama Türgi ajakirjanik Can Dündar. Debatt toimus Euroopa Parlamendi infobüroo ja Valga Gümnaasiumi koostöös.

img_7103Debati järgselt sai kiirelt hoo sisse simultatsioonimäng. Euroopa Parlamendi teemalise viktoriini võitjaks osutus Kris Kikkas, kelle kanda jäi parlamendi presidendi Martin Schulzi roll.

Fraktsioonilise kuuluvuseta parlamendiliikme bravuurika Jean Marie Le Peni rolli omandas Valdek Ott ning ajakirjanikena asusid mängu Elina Saar ja Vjatšeslav Tšernikov.

img_7116

Mängu käigus muutusid arutelud järjest sisukamaks ning eriti põnevaks osutus esimene täiskoguistung, mil küsimusi soovisid esitada nii paljud soovijad, et kahjuks tuli presidendil arutelu ajapiirangu tõttu lõpetada. Ajakirjanikud olid samuti väga uudishimulikud, nii et kõik nende küsimused avalikkuseni ei jõudnudki.

img_7106

img_7113img_7099

img_7109img_7098

Kõiki eelnõusid muudeti ning kuigi hääletusel kommentaare kuulates jäi mulje, et „küsitavused“ jäid veel õhku, võeti kõik muudetud eelnõud häälteenamusega vastu. Pagulasteema osas jõuti seisukohale, et pagulastele ei tohiks anda kodakondsust ning nii tavakodanikele kui pagulastele peaksid kehtima samasugused toetused.

Kõige valjuhäälsemat ning avalikku arutelu tekitanud eelnõu noorte tööhõive suurendamise osas sai järgneva lõpliku sõnastuse „Noorte tööhõive suurendamiseks kohustada EL liikmesriikide riiklikke asutusi minimaalselt 30% ulatuses tööle võtma noori vanuses 18 – 30 eluaastat.“ Noortele tegid muret vanemaealised töötajad ning tunti huvi selle vastu, kes nõude täitmist kontrollib. Jean Marie Le Peni arvamuse kohaselt saaks noorte töötuse probleemi lahendada kõigi mustanahaliste töötajate vallandamisega ning nende asemele noorte palkamisega.

Viimase ehk e-kaubanduse eelnõu puhul nõustuti geoblokeeringu kaotamisega. Hääletusel tekitas aga küsimusi järgnev sõnastus: “Kuni 2-kilogrammise paki saatmisel ei lisandu tasu, peale seda tuleb iga kg pealt tasuda 3 eurot sõltuvalt vahemaast.”

haaletustulemused_2

img_7122Noored iseloomustasid mängu järgmiste märksõnadega: põnev, arutlev, silmaringi avardav, mõtlemapanev, aktuaalne, koostöö.

rimg3005

rimg3009

Suur tänu Valga Gümnaasiumile küllakutse ning sisuka mängu eest!

Kokkuvõte: Marge Laansoo

Rubriigid: Uudised. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.